Close

Mój wykład na konferencji we Wrocławiu

W niedzielę 25 czerwca wystąpiłam na konferencji we Wrocławiu. V konferencja pt. „Zdrowy styl życia w kontekście psychodietetyki” została zorganizowana przez Uniwersytet SWPS we Wrocławiu we współpracy z Instytutem Psychodietetyki. Było to wspaniałe wydarzenie, obfitujące w ciekawe prezentacje zaproszonych gości oraz tegorocznych absolwentów studiów podyplomowych kierunku „Psychodietetyka”.

Konferencję rozpoczęła dr Anna Januszewicz, która z ogromnym entuzjazmem przedstawiła 7 powodów, dla których warto pokochać psychodietetykę.

 

 

Dietetyk, Paweł Szewczyk z Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu wygłosił niezwykle interesujący wykład na temat melatoniny, znanej powszechnie jako hormon snu. Wpływ melatoniny na organizm okazuje się być znacznie szerszy, przez co znajduje ona coraz większe uznanie i zastosowanie w wielu stanach fizjologicznych, zarówno u osób zdrowych, jak również obciążonych stanami chorobowymi. Autor przybliżył rolę melatoniny w utrzymaniu homeostazy, możliwości zastosowania terapeutycznego, dawki proponowane w protokołach badań naukowych oraz oczekiwane skutki suplementacji.

Dr n. med. Magdalena Golachowska przestawiła skomplikowany wpływ hormonów na metabolizm człowieka, w szczególności u osób z nadwagą i otyłością. Podkreśliła wagę rozróżniania stanów fizjologicznych, regulowanych przed układ endokrynny od wolicjonalnych zachowań. Uświadomienie sobie, że uczucie głodu nie zależy od naszej woli, jest ważne w kontekście odchudzania się i pracy nad zmianą nawyków żywieniowych.

Iwona Borek-Łukaszewska, dyrektor ds. zakupu i dystrybucji certyfikowanej żywności IAMED S.C. przedstawiła proces produkcji i pozyskiwania surowców organicznych oraz system kontroli wszystkich etapów produkcji na przykładzie mlek i kaszek dla niemowląt firmy Töpfer.

Dr n. med. Agata Juruć zwróciła uwagę na coraz częściej zauważany u pacjentów z cukrzycą typu 1 problem manipulowania dawkami insuliny w celu zmniejszenia masy ciała. Zjawisko to określane jest mianem diabulimii. Manipulowanie insuliną i związany z tym brak wyrównania metabolicznego w cukrzycy może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które wiążą się ze zwiększoną częstością występowania zarówno ostrych, jak i przewlekłych powikłań cukrzycowych.

Moje wystąpienie poświęcone było poszukiwaniu psychologicznego podłoża pragnienia bycia szczupłym u osób chorych na anoreksję i bulimię psychiczną. Jego celem było uwrażliwienie „świeżo upieczonych” specjalistów psychodietetyki na nie związane z ciałem motywy postępowania osób z diagnozą zaburzeń odżywiania. Specjalista powinien poszukiwać podłoża symptomów zaburzeń nie tylko w ciele, ale przede wszystkim w obszarze funkcjonowania psychicznego pacjenta. Diagnoza struktury osobowości, poziomu natężenia cech psychologicznych takich jak perfekcjonizm, czy świadomość interoceptywna, diagnoza obrazu ciała oraz trudności w budowaniu więzi może pozwolić uchwycić pierwsze symptomy zaburzeń i odpowiednio pokierować pacjenta nie zdiagnozowanego, który trafia do naszego gabinetu. Wizyta u specjalisty psychodietetyki rodzi mniej lęku niż wizyta u psychiatry, dlatego staje się pierwszym sitem, przez które przechodzą pacjenci.

Ostatnia prezentacja związanej z Uniwersytetem SWSP w Warszawie mgr Marzeny Sekuły dotyczyła psychodietetycznych aspektów leczenia bariatrycznego chorych z otyłością olbrzymią. Autorka zaprezentowała najważniejsze informacje dotyczące chirurgii bariatrycznej, kwalifikacji chorego do leczenia oraz aspekty psychodietetyczne w prowadzeniu chorego po chirurgicznym leczeniu otyłości.

W drugiej części konferencji odbyła się sesja posterowa oraz aż 18 prezentacji słuchaczy studiów podyplomowych kierunku „Psychodietetyka” z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Krótki czas przeznaczony na prezentację poszczególnych prac pozostawił spory niedosyt, ponieważ wszystkie przedstawione prace były ciekawe, a ich poziom merytoryczny – wysoki. Najwyżej ocenione zostały ex aequo dwie prezentacje: Aleksandry Cap pt. „Otyłość w mediach – medialna (nie)rzeczywistość. O roli mediów w problemie otyłości i nadwagi: jak media napędzają błędne koło otyłości.” oraz Pauliny Łoboś pt. „Zjawisko neofobii żywieniowej u dzieci.”

Konferencja odbywa się cyklicznie i już dziś serdecznie Was zapraszam za rok. Wstęp na konferencję jest wolny dla wszystkich, którzy zapiszą się na stronie Uniwersytetu SWPS.

 

 

 

Treści zamieszczane na stronie internetowej www.koliberdietetyka.pl mają na celu edukację i dostarczanie informacji. Nie można traktować ich jako odpowiednika profesjonalnej porady lekarskiej, diagnostyki czy leczenia. Każdy problem zdrowotny należy konsultować z lekarzem. Koliberdietetyka.pl stara się przekazywać rzetelną i wartościową wiedzę, jednakże nie bierze odpowiedzialności za sposób wykorzystywania informacji zawartych na stronie.