Close

Polsko-japońskie spojrzenie na otyłość

W sobotę 1 grudnia miałam przyjemność wziąć udział w bardzo ciekawym wydarzeniu. Była to Polsko-Japońska Konferencja Medyczna pod hasłem „Otyłość jako interdyscyplinarny problem medyczny”. Zorganizowano ją w pięknych, industrialnych wnętrzach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Jako że wydarzenie organizowała firma komercyjna, wstęp był bezpłatny, ale należało się spodziewać, że konferencja jest tak naprawdę działaniem marketingowym, mającym zaprezentować jakieś produkty. W istocie tak było, jednak mając porównanie z wieloma konferencjami, w jakich brałam udział, zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych lub teoretycznie „niekomercyjnych”, ale współorganizowanych z wystawcami różnych producentów i usługodawców, mogę powiedzieć, że czas spędzony w sobotę uważam za dobrze zainwestowany, a samo wydarzenie ciekawe i rozwijające.

Poziom prelegentów nie był niestety równy. Obok świetnych prezentacji, wśród których całkowite pierwsze miejsce należy moim zdaniem do dr inż. Katarzyny Okręglickiej z WUM oraz japońskiego gościa dr Kohei Homma, były też słabsze. Język poszczególnych prezentacji również zawierał się w szerokim spektrum od potocznego, przystępnego dla laików po bardzo medyczny żargon, strawny jedynie dla lekarzy lub osób z biochemicznym wykształceniem. Jako że towarzystwo było międzynarodowe, zadbano o tłumaczenie symultaniczne, dzięki któremu mogliśmy na bieżąco przyswajać treści prezentowane przez gości zza granicy, a i oni mogli zrozumieć polskich prelegentów. Duży plus. Plus też za lunch, na który było (oczywiście) sushi.

Zasadniczo tematem konferencji była problematyka otyłości, jako choroby samej w sobie oraz czynnika ryzyka wielu innych schorzeń cywilizacyjnych, w szczególności nowotworów.

Podczas gdy w USA odsetek osób z otyłością przekracza 30%, w Polsce jest to około 11%, to w Japonii wynosi on zaledwie 3%. Z uwagi na ten fakt uznano, że styl życia Japończyków musi się istotnie różnić od stylu życia Europejczyków czy mieszkańców Stanów Zjednoczonych i chcąc czerpać wzorce od najlepszych, zaproszono gości z Japonii, by uchylili rąbka tajemnicy i zdradzili nam sekret swojej długowieczności i doskonałego poziomu zdrowia społeczeństwa.

Źródło: Oligonol w badaniach naukowych, prezentacja dr Kohei Homma, 01.12.2018

Dr hab. Ewa Lange z SGGW wprowadziła uczestników w problematykę, przedstawiając ogólny wykład poświęcony otyłości, na bardzo przystępnym poziomie. Warto przypomnieć jakie powikłania niesie ze sobą otyłość.

Źródło: Współczesne oblicze otyłości, prezentacja dr. hab. Ewa Lange,  01.12.2018

Pani doktor zwróciła też uwagę na to, że od ogólnej masy ciała ważniejsze są jego proporcje, czyli stosunek masy tłuszczowej do mięśniowej. Osoby nawet pozornie szczupłe na zewnątrz mogą być otyłe wewnątrz, gromadząc tzw. tłuszcz trzewny. O nadwadze mówimy, kiedy procent masy tłuszczowej przekracza u mężczyzn 18, a u kobiet 28%. Otyłość to więcej niż 22% tłuszczu u mężczyzn i ponad 32% u kobiet. Dr Lange zwróciła uwagę na fakt, iż nawet niewielkie dzienne zwiększenie podaży kalorii na poziomie 12 kcal na dobę spowoduje zwiększenie masy tłuszczu o 0,5 kg rocznie, a zwiększenie dobowej energetyczności diety o 5% (czyli zaledwie o 120 kcal), niesie ze sobą roczny przyrost masy tłuszczowej nawet o 6 kg.

Wykład dr inż. Katarzyny Okręglickiej z WUM prezentował związek między otyłością a nowotworami. Pani doktor w niezwykle fachowy a zarazem interesujący sposób omówiła to złożone zagadnienie. Zwróciła uwagę na fakt, że najbardziej niebezpiecznym dla organizmu typem otłuszczenia jest otyłość brzuszna, powiązana z zespołem metabolicznym. Z otyłością brzuszną wiąże się między innymi wzrost wysokości ciśnienia tętniczego, dyslipidemia, czyli zaburzony profil lipidowy, podwyższone TG, cholesterol całkowity i LDL, przy obniżonym poziomie cholesterolu HDL, oporność na insulinę i nietolerancja glukozy, będące bezpośrednim wstępem do cukrzycy typu II, zwiększenie filtracji nerkowej oraz podwyższenie poziomu markerów stanu zapalnego (TNF, IL-6, CRP). Tkanka tłuszczowa nie jest bowiem tylko balastem lecz, co bardzo ważne, jest aktywna metabolicznie. To znaczy, że produkuje różne substancje białkowe (adipocytokiny), odpowiedzialne między innymi za uszkodzenia DNA. Otyłość uważana jest za odpowiedzialna za 10-50% różnego typu nowotworów.

Dr n. med. Monika Pizon, pracująca na co dzień w laboratorium w Niemczech, przedstawiła trudny, aczkolwiek interesujący wykład poświęcony nowotworowym komórkom macierzystym. Komórki te są odporne na chemioterapię, co prowadzi do wznowy nowotworu u Pacjentów nawet w perspektywie powyżej 5 lat od zakończonego leczenia. Pani dr zwróciła jednak nadzieją wskazując, że badania nad substancjami występującymi naturalnie, w roślinach są bardzo obiecujące. Do substancji, które są w stanie wyeliminować macierzyste komórki nowotworowe należą między innymi kurkumina, zawarta w popularnej przyprawie kurkumie oraz hydroksytyrozol, obecny w oliwie z oliwek.

 Tym sposobem doszliśmy do clue konferencji, czyli prezentacji oligonolu.

Źródło: materiały konferencyjne, 01.12.2018

Oligonol to związek chemiczny z rodziny polifenoli pozyskiwany z owoców liczi i zielonej herbaty. Japończycy odkryli i opatentowali proces oligomeryzacji polifenoli. Dzięki niemu wielocząsteczkowe polimery fenoli są rozbijane na drobniejsze części. To powoduje, że zamiast przechodzić przez układ pokarmowy, wchłaniają się 3-4 razy lepiej, czyli zwiększa się ich przyswajalność. W ten sposób uzyskuje się też najsilniejszy efekt antyoksydacyjny. O procesie tworzenia oraz właściwościach oligonolu szczegółowo opowiedział dr Kohei Homa.

Oligonol, oprócz tego, że sam jest silnym antyoksydantem, posiada również zdolność aktywowania naturalnie występujących w naszym ciele enzymów o działaniu antyoksydacyjnym.

Jego działanie polega między innymi na tym, że powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, szczególnie na obwodzie ciała, przez co usprawnia krążenie krwi i podnosi temperaturę na powierzchni ciała nawet o 1 stopień Celsjusza. Dzięki temu możemy na przykład poprawić jakość snu.

Źródło: Oligonol w badaniach naukowych, prezentacja dr Kohei Homma, 01.12.2018

Badania kliniczne z udziałem ludzi, którzy przyjmowali wysokie dawki (600 mg) oligonolu wykazały efekt redukcji kwasu moczowego, którego podwyższony poziom świadczy o przebiegu stanu zapalnego w organizmie i jest charakterystyczny dla bolesnego schorzenia, zwanego skazą (dną) moczanową.

Wykazano również korzystne działanie oligonolu u sportowców już przy dawce 2 x 100 mg/dz., którzy po treningu odczuwali mniejszy poziom zmęczenie i bólu mięśni. Zmniejszał się również poziom kortyzolu (hormonu stresu) i markerów prozapalnych (IL-6, IL-1-beta).

Najbardziej spektakularny efekt uzyskano w redukcji tłuszczu trzewnego. W ciągu 70 dni uzyskano aż 14-30% spadek ilości tłuszczu trzewnego, bez dodatkowych interwencji dietetycznych i bez zwiększenia poziomu aktywności fizycznej. Oligonol spowodował również zmianę proporcji tkanki tłuszczowej białej do brązowej, bardziej korzystnej na rzecz tej drugiej, rzecz jasna.

Wykazano, że oligonol zwiększa ekspresję genów, które kodują enzymy, mające wpływ na metabolizm tłuszczów. Przez generowanie wyższej temperatury ciała, dochodzi do przyspieszania metabolizmu i organizm zaczyna dosłownie spalać tłuszcz!

W kolejnych wykładach przedstawiono jeszcze znaczenie stanu zapalnego niskiego stopnia dla rozwoju wielu chorób oraz ogólne działanie biologiczne flawonoli. Pani Marta Mieloszyk-Pawelec, autorka książki, którą również można było zakupić na konferencji, pokazała na zdjęciach wpływ interwencji oligonolem u 10-letniej dziewczynki z nadwagą. Różnica po miesięcznej kuracji robi wrażenie!

O flawonolach i ich działaniu w medycynie mówił dr n. med. Norbert Szaluś. Te cudowne związki, dzięki którym owoce i warzywa mają tyle kolorów, występują również w nasionach, orzechach i liściach roślin. Pełnią funkcję barwników, przeciwutleniaczy i naturalnych insektocydów i fungicydów, czyli chronią rośliny przed owadami i grzybami. Ich liczba przekracza 8000! Związki te najogólniej zwane flawanoidami, dzielą się na różne klasy i podklasy, których nazwy pamiętają jedynie studenci przed egzaminem z biochemii. Warto zapamiętać, w których produktach żywnościowych znajdziemy ich najwięcej.

Źródło: opracowanie własne

Na zakończenie pani Koto Sekino omówiła programy prewencyjno-lecznicze stosowane w Japonii, która do roku 2022 chce zmniejszyć występowanie otyłości o 3%. A że, jak pamiętamy 3% społeczeństwa japońskiego dotyczy problem otyłości… cóż. Życzylibyśmy sobie takich wyników u nas.

Póki co, dziękuję wszystkim, którym udało się doczytać do tego miejsca.

 

 

Treści zamieszczane na stronie internetowej www.koliberdietetyka.pl mają na celu edukację i dostarczanie informacji. Nie można traktować ich jako odpowiednika profesjonalnej porady lekarskiej, diagnostyki czy leczenia. Każdy problem zdrowotny należy konsultować z lekarzem. Koliberdietetyka.pl stara się przekazywać rzetelną i wartościową wiedzę, jednakże nie bierze odpowiedzialności za sposób wykorzystywania informacji zawartych na stronie.