Close

Łosoś w cieście francuskim na poduszce z pora

2 opakowania prostokątnego ciasta francuskiego po 300 g

2 opakowania fileta z łososia po ok. 400 g jedno

2 duże pory

1 łyżeczka masła klarowanego

1 łyżeczka musztardy sarepskiej

Sok z jednej cytryny

1 łyżeczka miodu

Sól, pieprz

1 jajko (opcjonalnie)

Por dokładnie myjemy i odkrawamy najbardziej zielone, zniszczone części liści. Przyda się cała reszta. Kroimy w krążki ok 0,5 cm grubości. Wrzucamy na patelnię z łyżeczką masła klarowanego i podsmażamy. Kiedy zacznie mięknąć, dodajemy musztardę, sok z cytryny, miód, sól i pieprz i dusimy kilka minut pod przykryciem. Gdy składniki się połączą i całość zupełnie zmięknie, odkrywamy i gotujemy tak długo, aż cały płyn odparuje.

Na blasze z piekarnika rozkładamy jeden płat ciasta francuskiego, na tym papierze, w który było zawinięte. Wykładamy na to por i równo rozprowadzamy, zostawiając ok. 2 cm marginesów od brzegów.

Łososia dokładnie myjemy i (bardzo ważne) zdrapujemy dokładnie ostrym, gładkim nożem wszystkie łuski. Drapiemy oczywiście w kierunku przeciwnym do tego, w którym rosną łuski.

Dokładnie oczyszczone płaty łososia kroimy w kawałki ok 3 x 3 cm. Układamy na poduszce z pora. Doprawiamy solą i pieprzem.

Przykrywamy całość drugim płatem ciasta francuskiego i zdejmujemy papier, który już nam się nie przyda. Dokładnie zlepiamy ze sobą brzegi ciasta. Można zaznaczyć na cieście porcje, nie trzeba. Tak jest łatwiej kroić.

Ciasto na wierzchu można posmarować roztrzepanym jajkiem, wtedy ciasto nabiera pięknego, złocistego koloru.

Pieczemy 30 minut w temperaturze 200 stopni z termoobiegiem, następnie zmniejszamy temperaturę do 130 stopni i pieczemy jeszcze 15 minut.

To danie jest pyszne zarówno na ciepło, jak i na zimno. Na wigilijnym stole doskonale sprawdzi się jako przystawka.

 

Treści zamieszczane na stronie internetowej www.koliberdietetyka.pl mają na celu edukację i dostarczanie informacji. Nie można traktować ich jako odpowiednika profesjonalnej porady lekarskiej, diagnostyki czy leczenia. Każdy problem zdrowotny należy konsultować z lekarzem. Koliberdietetyka.pl stara się przekazywać rzetelną i wartościową wiedzę, jednakże nie bierze odpowiedzialności za sposób wykorzystywania informacji zawartych na stronie.